Dünya

Güney Kore’de köpek eti ticareti yasaklandı

Güney Kore parlamentosu köpek eti ticaretinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını oyladı. Parlamentoda yapılan oylamada 2027 yılına kadar köpeklerin kesilmesi ve etinin satılmasını yasaklayan yasa tasarısı 208 evet oyu ile kabul edildi. Yasayla, köpek eti dağıtımı ya da satışının yanı sıra tüketmek için köpek beslemek ya da kesmek de yasaklandı. Köpekleri kesenler 3, eti için köpek yetiştirenler veya köpek eti satanlar ise en fazla 2 yıl hapis cezası alabilecek. Suçlu bununlar hapis cezasının yanı sıra 30 milyon won (22 bin 800 dolar) para cezasına çarptırılacak.

Üç yıl içinde yürürlüğe girecek yasa ile çiftçiler ile restoran sahiplerine alternatif gelir ve istihdam sağlamaları için zaman tanınacak. Hükümet, köpek eti yetiştiricilerine de destek sözü verirken kasap ve restoranlar da işletmelerini kapatmak zorunda kalacak.

İstatistiklere göre Güney Kore’de 2023 yılında köpek eti satışı yapan bin 600 restoran ve bin 150 köpek çiftliği bulunuyor.

Ülkede önceki hükümetler köpek eti ticaretini yasaklama girişimlerinde bulunmuş ancak başarısızlıkla sonuçlandı. Mevcut Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeo ve eşi Kim Keon, köpeklere olan bağlılıkları ile tanınıyor. Çiftin 6 köpeği bulunuyor.

Güney Kore’de üreticilerden karara karşı protesto

Uzun süredir yasağın uygulanması için baskı yapan hayvan hakları grupları Salı günkü oylamanın sonucunu kutladı.

Kore’deki Humane Society’nin genel müdürü Jung Ah Chae, yasağı hayattayken gördüğüne şaşırdığını söyledi. “Bu değişimin çok geç geldiği milyonlarca köpek için kalbim kırılırken, Güney Kore’nin artık tarihimizdeki bu sefil sayfayı kapatabilmesi ve köpek dostu bir geleceği kucaklayabilmesi beni çok mutlu ediyor” dedi.

Köpek eti çiftçileri yasağa karşı kampanya yürüttü. Gençler arasındaki popülaritenin azalması göz önüne alındığında, uygulamanın zamanla doğal olarak ortadan kalkmasına izin verilmesi gerektiğini savundular. Pek çok çiftçi ve restoran işletmecisi yaşlı ve geçim kaynaklarını bu kadar geç değiştirmenin onlar için zor olacağını söyledi.

Medya Oluşum

Medya Oluşum Dünya'da 170'den fazla ülkede ilgiyle takip edilen Türkiye'nin en hızlı gelişen ilk Dijital Haber Platformudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu